Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach kolejny raz zapisał się w historii innowacyjnych zabiegów. Chirurdzy naczyniowi przeprowadzili wyjątkową operację, której efektem było uratowanie 72-letniej pacjentki przed potrzebą przeprowadzenia bardzo ciężkiej operacji. Zamiast tradycyjnego stentgraftu, zespół zastosował indywidualnie zaprojektowany stentgraft, co umożliwiło pacjentce szybszy powrót do zdrowia.
Doktor Jarosław Miszczuk, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej, wyjaśnia, że zespół zdecydował się na zastosowanie stentgraftu z tzw. „dookólną fenestracją”. To innowacyjne rozwiązanie pozwoliło na jednoczesne zaopatrzenie czterech tętnic: nerkowych, kreskowej górnej oraz pnia trzewnego, co skutecznie zabezpieczyło pacjentkę przed ryzykiem długiej i ryzykownej operacji.
Rekomendowane rozwiązanie
Zabieg ten jest rekomendowany dla pacjentów zbyt obciążonych, by przejść tradycyjne operacje stentowania aorty z odgałęzieniami. Stanowi również alternatywę dla osób, które wymagają szybkiego zabiegu i mają nietypową anatomię, której nie można zaopatrzyć stentgraftami produkowanymi seryjnie.
Wykonany przez chirurgów naczyniowych z Kielc zabieg jest prawdopodobnie pierwszym tego typu w Polsce, co podkreśla znaczenie i zaawansowanie technologiczne szpitala.
Ośrodek wysokospecjalistycznej opieki medycznej
Zespół Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wykonuje rocznie około 1500 operacji, w tym 100 zabiegów wszczepienia stentgraftów podnerkowych oraz 30-40 w innych lokalizacjach, w tym branczowych i fenestrowanych. Ośrodek ten przyjmuje pacjentów z całego województwa świętokrzyskiego, co świadczy o jego znaczeniu jako centrum wysokospecjalistycznej opieki medycznej.
Dodatkowo, chirurdzy naczyniowi z Kielc przeprowadzają również operacje wszczepienia stentgraftów tętniaków łuku aorty, co stawia ich w gronie zaledwie kilku ośrodków w kraju, które posiadają taką wiedzę i umiejętności.